31 Ιουλίου 2012

Ολυμπιακοί Αγώνες 2012: Επιδόσεις Ελλήνων την 3η ημέρα (30 Ιουλίου)

Με προκρίσεις αλλά και απογοητεύσεις για την ελληνική ομάδα κύλησε η 3η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου.

Στην κολύμβηση με χρόνο 1:56.97, ο Γιάννης Δρυμωνάκος κατάφερε να προκριθεί ως 16ος στα ημιτελικά των 200μ. πεταλούδα κι εκεί τερμάτισε σε 1:58.05 και πήρε την 15η θέση στην κατάταξη. Στον προκριματικό του ιδίου αγωνίσματος μετείχε και ο Στέφανος Δημητριάδης, ο οποίος αποκλείστηκε, αφού ήταν 8ος στην σειρά του με 1:58.79 και κατετάγη 23ος.

Στην κωπηλασία, την απευθείας πρόκριση στα ημιτελικά της τετρακώπου άνευ πηδαλιούχου εξασφάλισαν οι Στέργιος Παπαχρήστος, Γιάννης Τσίλης, Γιώργος Τζιάλλας και Γιάννης Χρήστου. Το ελληνικό πλήρωμα τερμάτισε 3ο στην προκριματική σειρά με επίδοση 5:57.71.

Τη νίκη που χρειάζονταν, για να παραμείνουν «ζωντανές» στη διεκδίκηση της πρόκρισης, πέτυχαν οι Βίκυ Αρβανίτη και Μαρία Τσιαρτσιάνη, απέναντι στις Ρωσίδες Αναστασία Βάσινα και Άννα Βοζάκοβα. Το ελληνικό δίδυμο του μπιτς βόλεϊ επικράτησε με 2-1 σετ (18-21, 21-13, 15-12), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής και έβαλε «φωτιά» στον Β΄ όμιλο, καθώς όλες οι συμμετέχουσες ομάδες ισοβαθμούν.

Με μία ήττα, όπως και το 2004, αποχαιρέτησε το Ολυμπιακό τουρνουά η Ιουλιέττα Μπουκουβάλα. Η Ελληνίδα τζουντόκα, σε αγώνα για τον α` προκριματικό γύρο της κατηγορίας -57κ. γνώρισε την ήττα με Yuko από την Κουβανή Γιουριλέιντις Λουπετέι Κόμπας και έμεινε πρόωρα εκτός συνέχειας.

Η Ευαγγελία Ψάρρα δεν τα κατάφερε, καθώς στη φάση των «64» του ατομικού της τοξοβολίας, ηττήθηκε από την Ινδή Μπομπάιλα Ντέβι Λάισραμ με 6-4 και αποκλείστηκε.

Αποκλεισμός και για τους δύο Έλληνες πρωταθλητές του πινγκ πονγκ. Η θετική παράδοση, με τέσσερις νίκες στις τέσσερις τελευταίες αναμετρήσεις απέναντι στον Μίκαελ Μέιζ, δεν στάθηκε ικανή για να χαρίσει στον Καλλίνικο Κρεάνγκα την πρόκριση στους «16» του απλού, αφού στον αγώνα για τον 3ο γύρο της διοργάνωσης ηττήθηκε 4-1 (12-10, 11-6, 11-8, 8-11, 11-3) από τον Δανό πρωταθλητή Ευρώπης του 2009.

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα για τον ίδιο γύρο του απλού, ο Παναγιώτης Γκιώνης ηττήθηκε 4-3 (11-7, 7-11, 11-9, 8-11, 11-7, 8-11, 12-10) από τον Ιάπωνα Σέιγια Κισικάβα.

Στη σκοποβολή, μετά το τέλος της 1ης ημέρας του προκριματικού γύρου στα Σκητ, ο Νίκος Μαυρομμάτης βρίσκεται στην 10η θέση της γενικής κατάταξης, με 71/75 βολές (23/25, 25/25 και 23/25), ενώ ο Ευθύμης Μίττας είναι 21ος με 69/75 βολές (22/25, 24/25 και 23/25).

Εκκίνηση για τρεις κατηγορίες σήμερα στην ιστιοπλοϊα. Ο Βαγγέλης Χειμώνας στα Laser τερμάτισε 13ος στην 1η ιστιοδρομία, 19ος στη 2η κι έτσι βρίσκεται στην 16η θέση με 32 β.π. Η Άννα Αγραφιώτη στα Laser Radial τερμάτισε 28η στην 1η ιστιοδρομία, 29η στη 2η κι έτσι βρίσκεται στην 29η θέση με 57 β.π. Στα 49er οι Διονύσης Δήμου και Μιχάλης Πατενιώτης ήταν 18οι στην 1η ιστιοδρομία, 20οι στην 2η και βρίσκονται στην 19η θέση με 38 β.π.

Από εκεί και πέρα, στα Finn ο Γιάννης Μιττάκης ήταν 10ος στην 3η ιστιοδρομία, 8ος στην 4η κι έτσι βρίσκεται στην 10η θέση με 43 β.π. Στα Star οι Αιμίλιος Παπαθανασίου και Αντώνης Τσότρας πήραν την 7η θέση στην 3η ιστιοδρομία, την 12η στην 4η κι έτσι βρίσκονται στην 11η θέση με 38 β.π